10 rzeczy o alkoholu, o których na pewno nie wiesz

10 rzeczy o alkoholu, o których na pewno nie wiesz

Picie alkoholu jest elementem kultury w wielu krajach na świecie. Bez niego nie powstałoby wiele dzieł sztuki, a uświetnianie wszelkich okazji, jak urodziny czy imieniny już nie byłyby takimi samymi imprezami. Sposoby spożywania wszelkiej maści trunków są znane chyba każdemu, ale jest też sporo faktów na temat alkoholu, o których zwykły człowiek nie ma pojęcia. Oto kilka z nich.

1. Proces fermentacji, tak kluczowy w produkcji alkoholu, może zachodzić również… w ludzkim ciele. Fermentacja zachodząca w organizmie człowieka w trakcie procesów trawiennych potrafi „podkręcić” ludzką krew 0.01 mg do 0.03 mg alkoholu.

2. W 1895 istniał tonik o 1,9-procentowej zawartości alkoholu polecany przez lekarzy… kobietom w ciąży. Był on również uważany za odżywczy napój idealny dla dzieci. Do 1916 roku w natomiast w Stanach whiskey i brandy były zarejestrowane jako naukowo potwierdzone medykamenty.

3. W kosmosie istnieje chmura stworzona z alkoholu etylowego. Jej wielkość odpowiada równowartości 300 tysięcy kufli piwa dla każdego człowieka żyjącego na Ziemi przez miliard lat.

4. Dwutlenek węgla w butelce szampana wytwarza trzy razy większe ciśnienie niż w oponach samochodowych. Lepiej nie znajdować się w pobliżu wystrzeliwującego korka.otwieranie szampana

5. Badania duńskich naukowców dowiodły, że im człowiek starszy, tym rzadziej miewa kaca po suto zakrapianej imprezie. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, iż starsi ludzie potrzebują mniej alkoholu, aby porządnie się upić.

6. Smak piwa pobudza wytwarzanie tego samego hormonu, który buzuje w ciele człowieka w trakcie seksu, ćwiczeń fizycznych i spożywania smacznego posiłku. Aby jednak dopamina zaczęła się wydzielać, musimy wypić minimalną ilość – około 15 mililitrów, aby poziom alkoholu we krwi nie podniósł się.

7. Najstarszy znany ludzkości przepis również dotyczy złotego trunku – jest to instrukcja warzenia piwa i ma ponad 4000 lat.

8. Tymczasem średniowieczni mnisi nie tylko warzyli piwo, które spożywali w nieprawdopodobnych ilościach, ale również… chrzcili nim dzieci, zastępując w ten sposób wodę święconą.piwo od mnichow

9. Zaczerwienienie skóry po wypiciu alkoholu jest zależne od genu, który ma swoje korzenie… w Azji. Jeżeli Europejczyk ma rumianą twarz po wypiciu jakiegoś trunku, to znaczy, że wśród jego przodków musiał być jakiś Azjata. Gen, o którym mowa, utrudnia rozkład alkoholu w organizmie, co skutkuje jego przedłużoną obecnością w krwiobiegu.

10. Gin o mało nie stał się przyczyną upadku społeczeństwa angielskiego. W XVII wieku wzrosło opodatkowanie piwa, a zmalało na mocniejsze alkohole. Konsumpcja tych drugich wzrosła, a Anglicy odkryli, iż gin to idealny trunek do szybkiego upijania się. 600-tysięczna populacja Londynu spożywała około 11 milionów galonów ginu rocznie, a pijaństwo społeczeństwa przypominało prawdziwą epidemię, której kres przyniosła susza i brak surowca do produkcji tego trunku.

 

Autor: Alexa Trachim

Chcesz opublikować swój artykuł? Dołącz do nas!


Polecane artykuły:

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *