Spożywanie alkoholu niesie za sobą wiele konsekwencji. Zdecydowanie częściej są to jednak skutki negatywne. Jak się okazuje, alkohol wpływa także na kondycję naszych włosów. Warto więc sprawdzić, jak na przykład spożywanie jednego kieliszka czerwonego wina dziennie wpłynąć może na nasz wygląd.
Wino a stan naszych włosów
Powszechnie znana jest informacja, że czerwone wino pomaga w walce z wypadaniem włosów. Specjaliści uważają, że picie jednej lampki wina każdego dnia przyczyni się do zdecydowanej poprawy kondycji naszych włosów. Zaleca się także używanie kosmetyków, z zawartością tego alkoholu. Resweratrol, czyli jeden ze składników tego trunku, wnika w strukturę włosa, pozostawiając go mocniejszym. Czy wiesz, że płukankę z wina można wykonać samo w domu? Do jej wykonania użyć możesz 15 ml czerwonego wina, 2 żółtek oraz soku z cytryny. Po wymieszaniu wszystkich składników należy nanieść je na włosy, a po 30 minutach spłukać. Dzięki temu zabiegowi możesz cieszyć się włosami o wspaniałym blasku i odżywieniu.
Czy piwo może pozytywnie wpływać na twoją fryzurę?
Okazuje się, że tak. Piwo może pozytywnie wpływać na włosy, ale raczej nie chodzi tu spożywanie tego trunku. Picie piwa (podobnie jak innych alkoholi) przyczynia się do zwiększonej łamliwości włosa. Dobrym pomysłem jest jednak stosowanie piwnych płukanek. Aby takową wykonać, należy podgrzać pół szklanki piwa razem z wodą (w proporcji 1:2). Następnie należy moczyć włosy przez około 10 minut w tak przygotowanym wyrobie. Ważne jest, aby nie myć następnie włosów, gdyż płukanka powinna wyschnąć w naturalny sposób.
Piwna płukanka zalecana jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów.
Wódka dodawana do szamponu
Wódka ma niskie pH, dzięki czemu jest składnikiem często dodawanym do kosmetyków. Wiele kobiet dodaje kieliszek wódki do swoich szamponów. Zabieg ten przyczynia się do zwiększenia błyszczenia się włosów, oraz do zrównoważenia pH skóry głowy. Należy jednak być ostrożnym- wódka może także wysuszać.
Nalewki ziołowe
Zbawienne właściwości ziołowych nalewek stosowanych na włosy znane są od bardzo dawna. Jednym z wielu przykładów może być nalewka polecana osobom, które zmagają się z łupieżem. Do wykonania takiej nalewki niezbędne będzie: 10 g pokrzywy, 0,5 litra czystej wódki, oraz 50 g spirytusu salicylowego. Pokrzywę zalać należy wódką, następnie odstawić na okres około 10 dni. Po tym czasie dodać spirytus i odcedzić. Tak powstałym płynem należy nacierać skórę głowy około 2-3 razy w tygodniu.
Negatywne skutki picia alkoholu dla naszych włosów
Należy pamiętać, że alkohol spożywany w nadmiernych ilościach przyczynia się do suchości oraz łamliwości włosów. Ponadto wypłukuje on z organizmu między innymi cynk czy kwas foliowy, co negatywnie wpływa na stan naszych włosów. Oczywiście okazjonalne spożywanie napojów alkoholowych nie przyczyni się do nadmiernego ich wypadania. Jednak częste sięganie po nie, może nieść ze sobą negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia i urody.
Istnieje kilka sposobów, w jakie alkohol może mieć negatywny wpływ na stan i wygląd naszych włosów:
- Odwodnienie: Spożywanie alkoholu może prowadzić do odwodnienia organizmu. Włosy, podobnie jak skóra, potrzebują odpowiedniej ilości nawilżenia, aby pozostać zdrowe i elastyczne. Odwodnienie może sprawić, że włosy stają się suche, matowe i łamliwe.
- Brak składników odżywczych: Alkohol może wpływać na wchłanianie składników odżywczych w organizmie, co może ograniczyć dostępność witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowia włosów. Włosy potrzebują odpowiedniej ilości witamin, takich jak witamina A, C, D, E, Biotyna (B7) oraz minerałów, takich jak żelazo, cynk i miedź, aby utrzymać swoją kondycję.
- Upośledzenie krążenia krwi: Nadmierne spożycie alkoholu może wpływać na układ krążenia, co może ograniczyć przepływ krwi do skóry głowy. Niewłaściwe krążenie może zmniejszyć dostępność składników odżywczych dla mieszków włosowych, co może prowadzić do osłabienia i wypadania włosów.
- Podrażnienie skóry głowy: Alkohol może działać drażniąco na skórę głowy, co może powodować suchość, swędzenie i łuszczenie się skóry. To z kolei może wpływać na kondycję włosów.
- Wpływ na produkcję sebum: Alkohol może wpływać na produkcję sebum przez gruczoły łojowe na skórze głowy. Nadmierna produkcja sebum lub jej brak mogą mieć negatywny wpływ na kondycję włosów.
Warto zauważyć, że wpływ alkoholu na włosy może być zindywidualizowany, a nie u wszystkich osób będą obserwowane negatywne efekty. Jednak regularne spożywanie alkoholu w dużych ilościach może z pewnością mieć negatywny wpływ na zdrowie ogólnie, co może przyczynić się do problemów związanych z włosami. Dlatego warto zachować umiar i dbać o odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze, aby wspierać zdrowie włosów.