Jak powstaje Tequila

Jak powstaje Tequila

Tequila to spirytus destylowany z agawy o niepowtarzalnym smaku i wyjątkowym uroku. Niebieska agawa Weber jest jedyną używaną we wszystkich tequilach, a butelki oznaczone pieczęcią „100% Weber Blue Agave” to najczystsze trunki. Tequila zwykle pita jest sama, ale również mieszana w koktajlach, takich jak słynna margarita, pikantna paloma lub pikantna sangrita.

Zobacz, jak pić tequille

Pracochłonny proces wytwarzania sprawia, że zasługuje ona na ogromny szacunek.

Aby tequila była tequilą, musi być produkowana w jednym z pięciu obszarów w Meksyku: Michoacan, Tamaulipas, Guanajuanto, Nayarit i Jalisco. Pola agawy są tam wszędzie i gdy nadchodzi czas żniw, robotnicy wydobywają z ziemi gigantyczny, kolczasty ananas. Jest to piña – serce rośliny, z której wytwarzana jest tequila.

Pochodzenie geograficzne jest tym, co odróżnia ten alkohol od wszystkich innych likierów na bazie agawy produkowanych na całym świecie. Standardy muszą być przestrzegane i spełnione dla każdej marki, która chce być sprzedawana pod tym tytułem.

Roślina agawy

Roślina agawy to najciekawsza część procesu produkcji tequili. Agawa to nie kaktus, ale roślina z rodziny liliowatych. Nad ziemią w rozetach wyrastają jej długie kolce. Pod ziemią znajduje się serce rośliny lub piña, to część, której szukają robotnicy. Po wydobyciu ta duża, biała bulwa jest pieczona i wyciśnięta w gorzelni.

Agawa może osiągnąć wysokość 1,5-2 m i mieć podobną rozpiętość. Dojrzewa od 7 do 10 lat. Większość cytrusów jest usuwana, aby roślina mogła skoncentrować swoją energię na wytwarzaniu najwyższego możliwego stężenia cukru w ​​piña.

Pieczenie agawy

Gdy serca agawy zostaną zebrane z powrotem do destylarni, zaczyna się proces produkcji tequili.

Pierwszym krokiem w tym procesie jest upieczenie agawy. Producenci używają jednego z dwóch rodzajów pieców: glinianych/ceglanych lub ze stali nierdzewnej.

Piec ceglany z gliny jest używany przez wielu popularnych dystrybutorów tequili.

W nowoczesnych destylarniach zamiast nich stosuje się autoklawy ze stali nierdzewnej, które mogą upiec ogromną ilość agawy na raz. W obu piekarnikach, po zakończeniu procesu pieczenia, piña staje się ciemnobrązowa i wygląda jak karmelizowany plaster miodu.

Ekstrakcja soków

Następnym krokiem jest wydobycie słodkich soków, które znajdują się w pieczonej agawie. Jak każdy inny etap procesu, destylarnie tequili stosują różne metody.

W większości przypadków rozdrabniacze mechaniczne oddzielają włókna agawy, co pozwala na zebranie słodkiego soku lub większości do fermentacji.

Kilka destylarni tequili decyduje się zrobić to w staromodny sposób, z tahoną, dużym kołem często wykonanym z wulkanicznej skały, który toczy się po kamiennej jamie, miażdżąc agawę i wydobywając sok po drodze. Ponieważ jest bardzo czasochłonny proces, tylko kilka destylarni tequili nadal go stosuje.

Fermentacja soków

W komorze fermentacyjnej proces wytwarzania jest ten sam, który stosuje się do produkcji innych napojów alkoholowych. Słodki moszcz dodaje się do kadzi fermentacyjnych z wodą i drożdżami. Podczas fermentacji drożdże zamienią cukier z rozcieńczonego moszczu w alkohol.

Proces trwa zwykle 2-5 dni, chociaż niektóre destylarnie wydłużają ten czas, aby stworzyć mocniejszą tequilę.

W destylarni

W destylarni tequila staje się tequilą. Sfermentowany moszcz to 4-10% alkoholu, a celem jest destylacja do stężenia około 55%. Odbywa się to zwykle za pomocą dwóch destylacji, ale wiele gorzelników uzyskuje moc zwykle 40% ABV – po trzech lub czterech destylacjach.

Większość tequili starzeje się w zużytych beczkach, często pochodzących z produkcji burbonu, gdzie mogą być użyte tylko raz. Używane są też te z białego lub francuskiego dębu i beczki po sherry. Każda nadaje gotowej tequili inne nuty i jest starannie dobierana przez destylarnię.

Klasyfikacje tequili

Dwie podstawowe klasyfikacje tequili:

100% Agawa: Tequila produkowana wyłącznie z niebieskiej agawy Weber bez żadnych innych dodatków. Większość tequili sprzedawanych obecnie na rynku podlega tej klasyfikacji i musi zawierać co najmniej słowa „100% agawy” na etykiecie.

Tequila: Inne cukry i dodatki wzmacniające można mieszać z moszczem z niebieskiej agawy Weber przed fermentacją, jednak 51% cukrów musi pochodzić z niebieskiej agawy Webera. Tequile te mogą być zabarwione na złoty odcień.

 

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *