Sposobów na walkę z kacem jest całe mnóstwo- od soków pomidorowych, przez wodę z ogórków, na tłustym rosole kończąc. W ostatnim czasie dużo mówi się także o specjalnych kroplówkach. Wiele klinik oferuje zabiegi detoksu alkoholowego, czy dożylne podanie cennych witamin bądź minerałów. Sprawdź, co wchodzi w skład takich kroplówek, i czy sposób ten niesie ze sobą jakieś niebezpieczeństwo.
Czym właściwie jest kac?
Ale zacznijmy od początku. Otóż pojęcie kac pochodzi z języka niemieckiego, i oznacza stan złego samopoczucia, który występuje po kilku godzinach od spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Do jego najczęstszych objawów należą:
- zmęczenie oraz złe samopoczucie,
- bóle głowy, mięśni,
- drżenie rąk,
- suchość jamy ustnej i uczucie pragnienia,
- biegunka, nudności.
Faktycznie stan kaca jest bardzo wyczerpujący. Wychodzenie z niego warto rozpocząć od domowych metod. Poniżej przedstawiamy listę sposobów na kaca.
Najskuteczniejsze sposoby na kaca
Kiedy już dopadł Cię kac, warto wypróbować skutecznego sposobu na pozbycie się go. Do polecanych metod należą:
- wypicie dużej ilości płynów (najlepiej wody, soku owocowego czy soku z pomidorów),
- zjedzenie porządnego posiłku (na przykład jajecznicy czy rosołu),
- wyjście na spacer czy uprawianie sportu,
- odprężająca kąpiel bądź prysznic,
- duża ilość snu.
A co jeśli kac trwa przez zbyt długi okres czasu, i żadna domowa metoda nie przynosi efektu? W takim przypadku warto rozważyć przyjęcie specjalnej kroplówki.
Modny sposób na kaca, czyli specjalna kroplówka
W Internecie szumi od ofert sprzedaży kroplówek na kaca. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje takich medykamentów:
- kroplówka witaminowa
Jest to bardzo popularna forma kacowego ratunku. Duża dawka witamin i składników mineralnych przyczynia się do szybkiej regeneracji organizmu. Wykonuje się ją w formie wlewu dożylnego, dlatego działanie to musi zostać wykonane w obecności personelu medycznego. Tego typu usługę świadczą między innymi gabinety kosmetyczne czy izby przyjęć.
- kroplówka na kaca
W skład takiej kroplówki wchodzą natomiast: elektrolity, glukoza, witamina C. Dzięki dostarczeniu jej bezpośrednio do krwioobiegu działa błyskawicznie. Przyjęcie takiej kroplówki niweluje następujące objawy: ból głowy i jej zawroty, drżenie rąk, pragnienie, kołatanie serca. Ponadto toksyny z twojego organizmu zostaną szybciej usunięte, a ciało wróci do odpowiedniego stanu nawodnienia.
Skuteczne działanie, czy niebezpieczna zachcianka?
Zapewnienia klinik są bardzo przekonujące. Czy można więc śmiało korzystać z kroplówek , czy raczej wystrzegać się ich? Otóż przyjmuje się, że są one bezpieczne wtedy, gdy pacjent znajduje się pod opieką medyczną. Na terenie naszego kraju działa wiele placówek, oferujących zabieg odtruwania alkoholowego. Wiele z nich oferuje dojazd do pacjenta- wszystko więc może odbyć się w twoim domu. Zabieg wykonany pod okiem profesjonalistów nie niesie za sobą ryzyka. Przyjęcie kroplówki samodzielnie może być natomiast niebezpieczne.