Negroni – perfekcyjny drink na aperitif

Negroni – perfekcyjny drink na aperitif

Pochodzi z Włoch i jest to bardzo zrównoważony, spirytusowy koktajl złożony z trzech składników: słodkiego wermutu, ginu i Campari z dodatkiem pomarańczy. Ze względu na swój mocny i specyficzny smak, nie każdy pała do niego miłością. Mówi się, że przez pierwszy drink negroni trzeba się przemóc, ale już po trzecim kocha się go na zabój.

Negroni to drink z grupy aperitif, czyli tych, które podaje się przed jedzeniem, aby pobudzić apetyt. Mają one najczęściej ziołowy smak. Mieszają się w nim intensywne, ziołowe aromaty wermutu, smak jałowcowego ginu, oraz gorzkiego, pomarańczowego Campari. Negroni przygotowuje się, mieszając wyłącznie te trzy alkohole w równych proporcjach.

Jeśli jesteś całkowitym nowicjuszem, pamiętaj, że klasyczne koktajle takie jak Negroni nie są mieszane z sokami owocowymi lub napojami. Składają się tylko z alkoholu rozcieńczonego lodem, więc są bardzo procentowe. Jeśli ten aperitif jest dla Ciebie za mocny, dla złagodzenia możesz dodać trochę wody gazowanej.

Gdzie i kiedy powstało Negroni?

Legenda głosi, że aperitif ten po raz pierwszy został podany w 1919 roku w kawiarni we Florencji dla hrabiego Camilla Negroniego. Jego kaprysem było dodanie do ulubionego drinka Americano ginu. Aby jeszcze bardziej urozmaicić ten trunek, barman użył skórki pomarańczowej zamiast typowej skórki cytryny. Jego kaprys przerodził się później w jeden z najpopularniejszych klasycznych drinków na świecie. Rodzina Negroni szybko wykorzystała sukces koktajlu, zakładając destylarnię Negroni Distillery, gdzie wyprodukowała gotową wersję napoju sprzedawanego jako Antico Negroni. Gorzelnia jest czynna do dziś i jest własnością nowej rodziny.

Kolor i smak drinka negroni

Aperitif ma rubinowo-czerwony kolor. W smaku słodko-gorzki. Przypomina trochę sok grejpfrutowy. Głównym graczem jest tu likier Campari, produkowany we Włoszech. Jest stosunkowo gorzki i zawiera nuty skórki pomarańczy i rabarbaru. Gin dodaje akcentów botanicznych, a słodki wermut wszystko łagodzi. Świetny koktajl przed posiłkiem, ale nie każdemu będzie smakować ze względu na goryczkę. Jeśli lubisz słodycze, może to nie być napój dla Ciebie.

Klasyczna receptura

Tradycyjny przepis na Negroni jest bardzo prosty: wymaga zmieszania z lodem w równych proporcjach ginu, Campari i słodkiego, czerwonego wermutu. Poza Włochami często używa się skórki pomarańczy zamiast plastra pomarańczy.

Oto przepis na klasyczne Negroni:

  • 30 ml ginu, np. London Dry Gin
  • 30 ml Campari
  • 30 ml słodkiego wermutu
  • skórka pomarańczy do dekoracji

Przygotowanie:

Aperitif przygotowujemy bezpośrednio w szklance, na 2-3 kostkach lodu. Wszystkie składniki wlewamy do niskiej szklanki z lodem, delikatnie mieszamy łyżką i dekorujemy pomarańczą.

Różne warianty Negroni

Najczęstsze modyfikacje obejmują zastąpienie ginu wódką lub zamianę słodkiego wermutu na bardziej gorzki, kwiatowy, ziołowy lub wytrawny. Jeśli aperitif jest zbyt gorzki i mocny, zrób mniej gorzką wersję, dodając Aperola zamiast Campari. Możesz też połączyć go z różowym wermutem. Jeśli jednak pokochałeś klasykę, spróbuj dodać likieru Amaro zamiast Campari – jest bardziej gorzki. To jednak bazowy składnik, który łączy ten aperitif i zazwyczaj pozostaje niezmienny.

Kombinuj i eksperymentuj z różnymi dżinami, wermutami i likierami aż znajdziesz swój idealny smak.

Kilka wariacji:

  • Americano – Campari, słodki czerwony wermut, odrobina sody.
  • Boulevardier: whisky zamiast ginu.
  • Cardinale: wytrawny wermut zamiast słodkiego.
  • Agavoni lub Tegroni: tequila zamiast ginu.

Negroni to równowaga i prostota. Pij go przed dużym posiłkiem, nie tylko dlatego, że jest to Aperitif…ta kombinacja to bomba alkoholowa i może zatopić niejeden statek.

Po więcej informacji zapraszamy do źródła czyli na Negroni.pl

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *