Kultura picia w Rosji? Czy raczej picie jest częścią kultury?
Wódka towarzyszy Rosjanom wszędzie, na każdym etapie życia. Jak piją? Dużo, szklankami. Nie przepijają, a zakąszają. Kiszony ogórek, pieróg, czy choćby czarny chleb. Oczywiście istnieją pewne zasady picia – flaszka musi „pęknąć”, dopiero pusta wędruje pod stół; nie dolewa się, póki coś jest w szklance czy kieliszku, ale też wypija się do dna.
Nigdy nie wiadomo, jak skończy się biesiada, to jak sport ekstremalny. To właśnie w Rosji w kolejce w sklepie monopolowym doszło do zabójstwa po wymianie zdań na temat twórczości Lermontowa. To rosyjscy lekarze podczas zabiegu dokonywanego na ciężarnej dziewczynie, widząc że dziecko „wychodzi”, postanowili wepchnąć je z powrotem, oczywiście byli pod wpływem… To w tym kraju do niedawna stał pomnik wódki, a do dziś można podziwiać postument zakąski, czyli pieroga z mięsem. Pije się tam z niebywałą fantazją, pośród gwaru, rozmów, śpiewu, płaczu, ale też wystawiając palec z bramy, można natychmiast znaleźć kompana by wychylić w zaułku flaszę w zupełnym milczeniu
Nie jest łatwo pić z Rosjaninem. Niewtajemniczonym proponuję przejście swoistego kursu, koniecznie zaczynając od stopnia dla początkujących. Nigdy nie zapomnę, gdy pijąc po raz pierwszy z uroczą Rosjanką, zostałem poproszony o wypicie „na drugą nogę” kolejnej szklanki wódki, a to wszystko w odstępie kilku sekund! Zobaczyłem film z całego mojego życia, zanim mi się urwał.
Felieton autorstwa: Igor Wigor
Od redakcji: Polecamy filmy pt. „Jak się pije w Rosji”
Polecane artykuły:
- Alkoholu! Gdzie szampańsko świętować twe istnienie?
- Bimber, czyli samogon, okowita, brymucha, księżycówka…
- 15 sposobów na kaca: Niezbędnik przed imprezą