Miłośnicy mocnych trunków z pewnością ucieszyliby się z okazji do przetestowania nieznanych dotąd smaków alkoholi. W tym celu organizuje się specjalne degustacje, podczas których specjalista opowiada o rodzajach napitku, jego właściwościach i historii produkcji. Pokazuje także, jak należy pić, by wydobyć z płynu jego esencję. W taki właśnie sposób można doświadczyć nowych aromatów wina czy whisky. Wybierając tego typu atrakcje, trzeba zastanowić się, czym różnią się od siebie wspomniane propozycje. Zagłębiając się w temat, odkryjemy bowiem, że wskazane degustacje są odmienne pod wieloma względami, o czym należy wiedzieć, by przed wykupem którejś z nich podjąć w pełni świadomą decyzję.
Degustacja wina – bogactwo smaków i aromatów
Wino odznacza się uniwersalnym charakterem. Traktuje się je zarówno jako napój uzupełniający smak potraw, jak i idealny napitek do spędzania czasu na długich rozmowach. Butelka tego trunku zwykle zapełnia scenerię charakterystyczną dla randek, romantycznych kolacji czy pogaduch z przyjaciółkami. Z racji tego, że zalicza się go do lżejszych alkoholi, sięgają po niego chętnie zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w tym także osoby stroniące na co dzień od mocniejszych napitków. Wydaje się więc, że zaplanowane wycieczki na degustacje wina będą czymś, co spodoba się szerszemu gronu.
Atrakcja obejmuje spotkanie z profesjonalnym sommelierem, który wprowadzi uczestników w tajniki uprawy winorośli oraz procesu wytwarzania gotowego produktu, jaki następnie trafia do sklepów bądź restauracji. Przygoda w roli testera organizowana jest przez rozliczne lokale gastronomiczne, w tym przede wszystkim te posiadające dobrze wyposażoną piwniczkę, a także przez samodzielne, prosperujące winnice. W tym drugim wariancie dodatkowym atutem będzie możliwość zwiedzenia miejsc, gdzie wytwarzane i składowane jest wino.
Istnieje możliwość samodzielnego uczestnictwa w degustacji lub też odbycie jej z towarzyszem. W większości wydarzenia te przeprowadzane są w grupach, jednak niektóre punkty oferują indywidualne spotkania gości ze specjalistą. Samo testowanie często połączone jest z drobnym poczęstunkiem.
Degustacja whisky – podróż po świecie luksusowych alkoholi
Tak zwana „Woda Życia” należy do grona mocniejszych alkoholi. Z tego powodu na degustacje whisky powinny wybierać się osoby, które miały już styczność z tym wyjątkowym trunkiem. Ci, którzy na co dzień unikają picia wysokoprocentowych płynów, mogą nie odczuwać aż takiej satysfakcji jak te osoby, które są już obeznane ze smakiem i mocą rudego napoju.
Kurs prowadzony jest przez wykwalifikowanego kipera. Trwa kilka godzin, a jego data ustalana jest z wyprzedzeniem. Podczas eventu biorący udział poznają najważniejsze odmiany luksusowego napitku, od popularnej szkockiej po japońską whisky. Różnić będzie je skład, miejsce pochodzenia oraz aromat, o czym zgromadzonym dokładnie opowie ich merytoryczny opiekun. Pokaże im on także, jak prawidłowo smakować alkohol, by wychwycić wszystkie niuanse. Nauczy on uczestników badania go wszystkimi zmysłami. Dzięki temu w przyszłości będą oni mogli w bardziej świadomy sposób dokonywać zakupów złocistego płynu i poddawać go wnikliwej ocenie.
Wino czy whisky – co lepiej wybrać?
Jak można było zauważyć, degustacje wina i whisky różnią się od siebie pod wieloma względami, takimi jak zawartość alkoholu w testowanych produktach oraz lokalizacji, w jakich da się ich spróbować.
Ci, którzy poszukują bogactwa smaków, poczują satysfakcję, sącząc napoje na bazie winogron, które podzielić można według barwy lub zawartości cukru. Z kolei osoby gustujące w zbożowych trunkach odnajdą się lepiej podczas degustacji whisky. Można też połączyć obydwie te opcje i skorzystać z oferty pracowni Red Wine & Whisky prowadzącej spotkania warsztatowe, na których osoby uczestniczące mają przyjemność skosztować również rumu, ginu, brandy, koniaku oraz grappy i porównać je do wcześniej wspomnianych szlachetnych alkoholi.