Kac to stan, w którym organizm przypomina nam o niebezpieczeństwach związanych z nadmiernym pijaństwem. Klasyczne objawy to zmęczenie, ból głowy, biegunka, nudności czy drżenie. Czasami ciśnienie wzrasta, serce bije szybciej niż normalnie, a gruczoły wytwarzają nadmierną ilość potu. Niektórzy ludzie stają się wrażliwi na dźwięk lub światło. Inni odczuwają wirowanie i zawroty głowy.
Picie zakłóca też pracę mózgu gdy śpimy i może wywoływać migreny. Niektórzy myślą, że mają kaca, a tak naprawdę jest to migrena wywołana alkoholem.
Kac zaczyna się, gdy poziom alkoholu we krwi spada, a najgorsze objawy pojawiają się, gdy osiąga zero.
Sposoby na zatrucie alkoholowe:
1. Pij dużo płynów. Alkohol sprzyja oddawaniu moczu, a jeśli na kacu występuje biegunka, pocenie się lub wymioty, możesz być jeszcze bardziej odwodniony. Nawet mała ilość wody może pomóc.
2. Zjedz trochę węglowodanów. Picie może obniżyć poziom cukru we krwi, więc teoretycznie niektóre zmęczenie i bóle głowy związane z kacem mogą być spowodowane pracą mózgu bez wystarczającej ilości głównego paliwa. Wiele z nas zapomina o jedzeniu podczas picia, dodatkowo obniża to poziom cukru.
3. Łyknij lek przeciwbólowy. Aspiryna, ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą złagodzić ból głowy i ogólne uczucie obolałości.
4. Staraj się nie pić ciemnych napojów alkoholowych. Podobno trunki, takie jak gin i wódka, rzadziej powodują kaca niż ciemne, takie jak tequila, whisky i czerwone wino. Jest to związane z zawartością metanolu i może powodować gorszego kaca.
5. Pij kawę lub herbatę. Kofeina może nie mieć żadnych specjalnych właściwości przeciw kacowi, ale jako środek pobudzający może pomóc w walce z uczuciem oszołomienia. Kawa ma działanie moczopędne, więc może nasilać odwodnienie.
6. Większe ilości cynku i witamin z grupy B w jedzeniu sprawią, że kac nie będzie tak dotkliwy.
7. Przed pójściem do łóżka wypij dużo wody. Alkohol odwadnia i bardzo mocno wpływa na jakość snu. Awaryjnie trzymaj butelkę wody przy łóżku, żeby mieć ją w nocy pod ręką.