Udając się do restauracji czy pubu nie każdy człowiek zastanawia się, w jakim kuflu zostanie podane mu jego ulubione piwo. Tymczasem w gastronomii wyróżnia się wiele różnych kształtów szkła, do którego rozlewany jest ten popularny, wśród osób dorosłych, trunek. Dzisiaj postaramy się omówić najpopularniejsze kufle i inne rodzaje szkła do piwa, z jakimi możesz spotkać się w lokalu gastronomicznym!
Dlaczego wybór kufla do piwa ma znaczenie?
Każdy prawdziwy piwosz doskonale zna odpowiedź na to pytanie – odpowiednio dobrany rodzaj szklanego naczynia pozwala wydobyć z trunku jego prawdziwą barwę, aromat i – przede wszystkim – smak. Właśnie dlatego w restauracji czy pubie o potwierdzonej renomie barmani dbają o serwowanie piwa w odpowiednim kuflu. Chociaż i tutaj należy od razu zaznaczyć, że określenie „kufel” nie jest do końca prawidłowe – w każdym razie nie obejmuje każdego typu szkła i można traktować je raczej potocznie.
Prawdziwy kufel jest bowiem naczyniem szklanym o dość grubych ściankach, których zadaniem jest jak najdłuższe utrzymanie niskiej temperatury cieczy. Obowiązkowym elementem każdego kufla jest ponadto ucho, wykonane z równie solidnego szkła o grubym szlifie. Ogólnie można wyróżnić modele niższe i nieco pękate, przypominające małą beczkę oraz wyższe i węższe. W pierwszych serwuje się zwykle piwo typu koźlak czy trunki grzane. Wysokie kufle do piwa doskonale nadają się natomiast do rozlewania lagerów.
Rodzaje piwnego szkła
Skoro wiesz już, że nie każde szkło do piwa jest kuflem, warto bliżej poznać pozostałe modele, by w trakcie piwnego festiwalu czy wypadu ze znajomymi do piwiarni lepiej orientować się w obowiązujących zasadach!
Obok kufli popularne są różne modele szklanek do piwa. W zależności od rodzaju napitku można wyróżnić:
- klasyczną szklankę o lekko rozszerzającej się górze – w której podaje się zwykle lagery; cienkie szkło pozwala na uwolnienie się całego aromatu i odpowiednie rozłożenie bąbelków,
- szklankę do piwa pszenicznego typu Weinzen – z bardzo wąską podstawą i znacznym rozszerzeniu szkła ku górze; taka konstrukcja umożliwia zachowanie wyraźnej warstwy piany,
- szklankę do piwa belgijskiego – o grubych ściankach i szlifowaniu w podłużne, pionowe bruzdy; z takiej szklanki (French Jelly Glass) napijesz się na przykład lekkiego radlera czy różnych piw smakowych,
- szklankę pintową – odpowiadającą angielskim, amerykańskim i irlandzkim standardom pinty (wynoszącej dla Anglii i Irlandii około 568 mililitrów, a dla USA 473 mililitry).
A może kieliszek do piwa?
Oficjalnie szkło do piwa nie jest nazywane kieliszkiem, chociaż niektóre modele szklanek mogą się z nim kojarzyć. Mamy tu na myśli chociażby pokale, to jest charakterystyczne, wąskie szklanki umieszczone na stabilnej nóżce. Pokal to dość uniwersalny typ szkła, do którego wlewa się lagery czy koźlaki.
Bardziej pękatym szkłem jest natomiast tulip, zgodnie ze swoją nazwą przypominający kwiat tulipana. Pękaty u podstawy i zwężający się ku górze, także mocowany jest na nóżce średniej wysokości. W takim szkle wyśmienicie smakuje piwo IIPA czy Schotch Ale.
Ostatnim, „kieliszkowym” rodzajem szkła do piwa jest snifter. Tak, dobrze się domyślasz, że zaprojektowano go do podawania trunków degustacyjnie, zwłaszcza tych, które warto poznać bliżej nie tylko pod kątem smaku, ale i aromatu. Niewprawione oko może z początku pomylić sniftera z kieliszkiem do brandy, jednak większa pojemność i mocno zwężona ku górze czasza tego szkła zostały zaprojektowane z myślą o tych najbardziej aromatycznych piwach – Old Ale czy Lambic.