10 najlepszych (czyli skutecznych) sposobów na kaca
Nasze babcie o kacu mówią: „czym się strułeś, tym się lecz”, ewentualnie „metodą na brak kaca jest wstrzemięźliwość”. To pierwsze stwierdzenie jest bardzo niebezpieczne, to drugie z kolei boleśnie prawdziwe. Kto nie pije, nie ma kaca! Tylko jak żyć bez dobrego weekendu raz na jakiś czas? Też można, aczkolwiek po co? Jeśli zachowujemy kontrolę, możemy spokojnie pić.
Najważniejsze to nie klinować. Chociaż po jednym kieliszku rano będziemy czuć się lepiej, to jeśli wejdzie nam w nawyk, możemy popaść z czasem w uzależnienie.
Zamiast tego zjedzmy sobie coś dobrego!
10. Rosół
Zupa naszej mamy i babci: tłusta, esencjonalna, pyszna. Co prawda nasza znękana wątroba nie podziękuje nam za zbyt ciężką zupę, ale możemy go ugotować na skrzydełkach. Osiem chudych skrzydełek na pięć litrów wody powinno być w sam raz. Dodajmy do tego dwie marchewki, dwa korzenie pietruszki, kawałek selera, por, dwie opalone nad palnikiem cebule, kilka ziarenek pieprzu, liść laurowy, lubczyk, ziele angielskie, liść laurowy i sól.
Rosół ma tę właściwość, że po odszumowaniu go i wrzuceniu warzyw możemy się spokojnie położyć. Musi „pyrkać” na ogniu przez parę godzin. Na koniec gotujemy makaron, dajemy do miseczki, zalewamy naszym pysznym rosołkiem, posypujemy pietruszką i jemy. Dolegliwości związane z kacem nas opuszczą.
Jeśli nie chce się nam gotować, możemy spróbować japońskiej wersji tego specjału. Esencjonalny ramen jest tym, czego właśnie potrzebujemy.
9. Elektrolity
Kac morderca to także efekt wypłukania z naszego ciała elektrolitów. Dobrze jest mieć je w apteczce, w formie do rozpuszczenia… lub kupić napój, który dużo ich zawiera. Możemy i powinniśmy tego dużo wypić. Ból głowy nieco zelżeje.
Alternatywnie możemy przygotować taki napój samodzielnie, mieszając ze sobą wodę, łyżeczkę miodu, szczyptę soli, dzięki temu unikniemy, często szkodliwych, barwników, słodzików, dodawanych przez producentów napoi.
8. Sałatka-cud na kaca
W przeddzień picia kroimy pomidory, ogórka, żółty ser, odrobinę cebuli (nie za dużo, żeby nie zdominowała smaku), natkę pietruszki i dosypujemy kukurydzy. Dodajemy ziół prowansalskich, pieprzu i ewentualnie soli. Wszystko zalewamy olejem lub oliwą z oliwek.
Rano pijemy sok, który wytrącił się na dnie. Od razu poczujemy się lepiej, bo witaminy mają właściwość rozpuszczania się w tłuszczach!
Potem możemy zjeść sałatkę.
7. Sok z kiszonek
Sposób naszych babć i dziadków, absolutnie niezawodny. Choć może wydawać się to nam okropne, sok z kiszonych ogórków poprawi pracę naszych jelit i sprawi, że unormujemy florę bakteryjną. Do tego ma mnóstwo łatwo przyswajalnych witamin.
Alternatywą jest sok z kapusty kiszonej, który nie tylko jest pyszny, ale również bardzo zdrowy!
Jeśli jednak taka forma nam nie pasuje, to zróbmy sobie dnia następnego ogórkową lub kapuśniak.
6. Pożywne śniadanie
Na pożywne śniadanie składa się: kanapka z pomidorem i szczypiorkiem, jajecznica z kiełbasą i cebulą oraz kubek gorącej herbaty z cytryną. Takie połączenie zdecydowanie sprawi, że nasz skołatany kacem żołądek zyska trochę pracy, a my szybko wrócimy do stanu używalności.
5. Na zatrucie – sen
Powtarza się, że sen to najlepszy lekarz i w tym wypadku trudno odmówić prawdy tej ludowej mądrości. Kiedy kac przybiera formę zatrucia: boli nas głowa, chce się nam wymiotować, mamy światłowstręt, wtedy warto sięgnąć po tabletkę przeciwbólową, popić ją wodą, wziąć zimny ręcznik na głowę i spróbować usnąć. Zrazu nie będzie to proste, ale później, kiedy uśniemy, obudzimy się wkrótce jak nowo narodzeni.
4. Popij magnez multiwitaminą na kaca
Żeby nasze ciało wróciło do normy, musimy uzupełnić wypłukany magnez. W tym celu można suplementować tabletki albo też zrobić sobie przyjemność i zjeść gulasz z kaszą. Kasza zawiera mnóstwo magnezu. Do tego można zjeść surówkę albo napić się soku typu multiwitamina. Na pewno w ten sposób pomożemy naszemu żołądkowi, a organizmowi pozwolimy powrócić do stanu używalności.
3. Flaczki!
Dobrze przygotowane flaczki na pewno postawią nas na nogi, ale tę konkretną zupę lepiej przygotować dzień wcześniej. W Japonii zorganizowano bary na kaca i tam właśnie podaje się tę potrawę. Tłuste i smaczne flaczki sprawią, że poczujemy się dużo lepiej. Tyle tylko, że są one dość ciężkie, co nasz żołądek może odebrać bardzo negatywnie.
2. Owsianka, czyli jak leczyć syndrom dnia drugiego.
Zjedzenie dobrej owsianki na pewno polepszy ogólną sytuację naszego organizmu. Płatki owsiane posiadają witaminy z grupy B, żelazo, magnez i wapń. Samo zdrowie na talerzu. Można do nich dorzucić również truskawki (jeśli jest sezon), kiwi, jabłko lub gruszkę.
1. Woda, woda, woda…
Kac bierze się również z odwodnienia. Po piciu zostawmy sobie przy łóżku butelkę wody mineralnej i popijajmy ją za każdym razem, gdy się obudzimy. Po ostrej zabawie przyjdzie czas na nawadnianie się. Woda rozjaśni nam umysł i sprawi, że będziemy się czuć bardziej rześko.
Zobacz też inne sposoby na kaca.