Rozgrzewająca herbatka z rumem. Polecamy napój śnieżnych piratów!

Rozgrzewająca herbatka z rumem. Polecamy napój śnieżnych piratów! [Przepisy]

Zimą góry zasypiają, doliny znikają pod grubą warstwą miękkiego śniegu, potoki szumią delikatnie spod przykrywającego je lodu. W zależności od warunków pogodowych można obserwować odległe zaśnieżone szczyty skrzące się w słońcu lub podziwiać masywne ciężkie chmury wiszące nad przełęczami. Amatorów pięknych widoków oraz dobrej infrastruktury narciarskiej po godzinach szaleństw na stoku lub intensywnych pieszych spacerach nic tak nie cieszy jak ciepły, sycący posiłek i podany po nim napitek. Wieczór z kubkiem w dłoniach, fotelem ustawionym blisko kominka – to idealny sposób na spędzanie każdego zimowego wieczoru. A jeszcze milej będzie, jak w tym kubku będzie rozgrzewająca herbatka z prądem.

Czego warto się napić, by zapewnić sobie miłe doznania smakowe i cieszyć z zimowym wypoczynkiem? Wybór padł na rum i poniżej prezentuję trzy warianty przygotowania napoju, zaczynając od najbardziej zaawansowanego przepisu aż do najłatwiejszej wersji, którą przygotujecie w każdych warunkach.

Herbatka z rumem dla wymagających

Do przygotowania napoju potrzebujecie kilku składników, trochę miejsca i zaplecza kuchennego.

Składniki:

  • 300 ml wody
  • 2 goździki
  • pół cytryny
  • pół pomarańczy
  • pół laski cynamonu
  • 1 łyżkę czarnej herbaty (może być jakakolwiek, jednak proponuję klasyczną czarną np. ceylon, ale jeśli lubisz charakterystyczny posmak bergamotki – spróbuj z earl grey)
  • 25 ml rumu (lub więcej – zależy, jak mocna ma być herbatka)
  • półtorej łyżki cukru (proponuję drobny brązowy cukier, ma bardziej karmelowy smak)

Przygotowanie: Do garnuszka wsyp herbatę, wrzuć goździki, cynamon, zalej wodą. Gotuj na wolnym ogniu, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Po około 5 minutach zdejmij garnuszek z kuchenki, dodaj cukier, wymieszaj i odstaw na kolejne 5 minut, by herbata naciągnęła. Weź kolejny garnuszek i wyciśnij do niego sok z cytryny i pomarańczy, dodaj pół łyżki cukru, postaw na ogniu i mieszaj aż do rozpuszczenia się cukru. Na wielkim kubku połóż sitko, wlej przez nie zawartość garnuszka z cytrusowym sokiem, dodaj kieliszek rumu i zawartość garnuszka z herbatą. Smacznego!

Uniwersalna herbatka z rumem uniwersalna – zawsze dobra, łatwa w przygotowaniu

Składniki:

  • 2 plasterki pomarańczy
  • 1 plasterek cytryny
  • 6 goździków
  • 1 gwiazdkę anyżu,
  • pół laski cynamonu
  • płaską łyżkę herbaty
  • 250 ml wrzątku
  • 1 łyżkę cukru
  • co najmniej 25 ml rumu

Przygotowanie: Na plasterki pomarańczy i plasterek cytryny nabij goździki. Do garnuszka wsyp herbatę, dodaj anyż i cynamon. Zalej wrzątkiem. Wsyp cukier i mieszaj, a następnie odstaw na 5 minut. Naszykuj duży kubek, dolej do niego napój, przecedzając przez sitko, wlej kieliszek rumu, wrzuć cytrusowe plasterki. Smacznego.

Szybka herbatka z rumem do przygotowania w warunkach tatrzańskich schronisk

W każdym tatrzańskim schronisku jest dostęp do wrzątku, w większości na głównej sali jadalnej. Najważniejszy składnik więc już mamy, zatem do dzieła!

Przygotowanie: Nalej wrzątku do kubka, wrzuć do środka ekspresową, czarną herbatę, dodaj cukier i zamieszaj. Po około 5 minutach wyjmij herbatę, dolej rum. Smacznego!

Możesz oczywiście kupić herbatkę z prądem, zwaną inaczej „po góralsku”, ale nie w każdym schronisku w Tatrach jest dostępna. Poniżej wykaz, gdzie możesz liczyć na pokrzepienie tym napitkiem. Pamiętaj jednak, by wyraźnie zaznaczyć, że chcesz wersję z rumem, bowiem musisz wiedzieć, ze równie popularna jest ta ze spirytusem.

Wykaz tatrzańskich schronisk, które mają w swojej ofercie herbatkę z rumem oraz dostęp do wrzątku. Informacje sprawdzone i potwierdzone na dzień 19.01.2018 r.:

1. Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki
Herbatka z prądem: tak; wrzątek: tak
2. Schronisko PTTK Morskie Oko
Herbatka z rumem: tak; wrzątek: tak
3. Schronisko PTTK Murowaniec
Herbatka z rumem: nie (alternatywa: wino grzane); wrzątek: tak
4. Schronisko PPTK na Hali Ornak
Herbatka z prądem/rumem: tak; wrzątek: tak
5. Schronisko Górskie PPTK im. Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej
Herbatka z prądem: nie (alternatywa: grzane wino, grzane piwo); wrzątek: tak

Uwaga: Brak w wykazie innych schronisk wynika z niemożności nawiązania kontaktu za pomocą telefonu i mediów społecznościowych.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *