Samą śmietankówkę miałam poznać przy okazji wyjazdu firmowego – ja miałam dać legendarną już cytrynówkę, w zamian miałam otrzymać pyszną śmietankówkę. No, nie otrzymałam, bo wytwórca nalewki nie wyrobił się czasowo, ale za to dostałam przepis, który od razu poszedł w ruch.
Przepis na likier śmietankowy
Poniżej podaję Ci przepis na 500 ml trunku o mocy 20%, czyli w sam raz do jednej butelki po wódce, którą możesz ze sobą zabrać na imprezę lub po prostu trzymać w lodówce, by od czasu do czasu machnąć sobie na rozgrzanie.
Czas wykonania nastawu: 3-5 minut + studzenie (ok. 20 minut)
Likier gotowy do spożycia: po godzinie
Trudność wykonania: bardzo niska
Składniki:
- 250 ml śmietany kremówki (śmietana 30%)
- 100 ml spirytusu 95%
- pół szklanki (ok. 100 g) cukru
- pół opakowania cukru waniliowego
Przygotowanie:
- Do garnka wsypujemy cukry, wlewamy śmietanę.
- Delikatnie podgrzewamy śmietanę i lekko mieszamy, aby rozpuścić cukry.
- Najlepiej podgrzać lekko śmietanę, wyłączyć gaz i ciągle mieszać już bez podgrzewania.
- Nie podgrzewamy za mocno, bo śmietana się zwarzy.
- Nie mieszamy dynamicznie czy długo, bo inaczej ubijesz masło.
- Studzimy mieszaninę w garnku i dopiero, jak jest zimna, dolewamy powoli spirytus, ciągle delikatnie mieszając.
- Przelewamy do butelki i wstawiamy do lodówki.
- Koniec.
W oryginalnym przepisie, który dostałam od Konrada (pozdrawiam Cię, Konrad!), proporcje były razy dwa (czyli 500 ml śmietany, szklanka spirytusu etc.), ale ja kierowałam się tym, że najpierw przetestuję, a potem jakby co uderzę z większą dawką.
Czy likier jest słodki?
Tak, jest. Ale to urok takich likierów. Cukier ma za zadanie skontrować alkohol – zauważyłam, że przy mocnych nalewkach, jakie robię (a robię takie powyżej 36%) najlepiej dać więcej cukru, aby zmniejszyć nieprzyjemne uderzenie alkoholu. W przypadku słabszych nalewek czy likierów, ten cukier nie jest potrzebny.
Ten likier ze śmietanki porównywany jest do adwokata, czyli likieru jajecznego, który też w gardle zalega i słodkością zachęca lub odstręcza. Sama nie lubię słodkich likierów, bo co to za przyjemność wypić kieliszek i mieć dość od cukru, lepiej machnąć kilka kieliszków o pełnej mocy.
Podana w przepisie powyżej ilość cukru przewija się również w innych przepisach dostępnych w internecie, więc ilość jest optymalna i przetestowana, ale najlepiej zrobić likier samemu i się przekonać, czy słodkość nie jest za bardzo muląca (ja następnym razem zrobię likier z 70 gramami cukru).
A da się zrobić mocniejszy ten likier?
Oczywiście, że się da. Sama na początku zrobiłam mocniejszy, tj. dolałam 125 ml (pół szklanki) spirytusu, ale jak trunek odleżał tę godzinę w lodówce, to przy konsumpcji pierwsze co było odczuwalne to palący alkohol. Spirytus grzał w gardło dość mocno i zaburzał odczuwanie esencji tego likieru – kremowej śmietanki. Jej właściwie nie było, tylko spirytus i słodycz cukrowa. Dlatego przy tym likierze im mniejsza moc, tym większa korzyść smakowa.
Jeżeli chcesz uzyskać likier ze śmietany o większej mocy, bo lubisz, jak po jednym łyku oczy nabierają blasku, po prosu dodaj więcej spirytusu. Dodając do 250 ml śmietany z cukrem:
- 125 ml spirytusu uzyskasz likier o mocy 25%
- 100 ml spirytusu uzyskasz likier o mocy 20%
- 70 ml spirytusu uzyskasz likier o mocy 15%
- 50 ml spirytusu uzyskasz likier o mocy 11%
W przepisie od autora dostałam adnotację, że przedział dla spirytusu to 50 do 125 ml dla podanych składników, więc nie polecam robienia mocniejszego likieru niż 25% – strata pieniędzy i strata smaku. Im mniej spirytusu, tym lepsze doznania smakowe. Dodam, że oleska śmietanówka, która była (lub jest) dostępna w sprzedaży, ma 15% i jej smak jest zachwalany w całej Polsce.
Kiedy można pić?
Najlepiej trunek schłodzić przez spożyciem, więc daj mu jedną godzinę w lodówce, by się przegryzł i nabrał odpowiedniej temperatury.
Ile można trunek przechowywać?
Śmietana jest zakonserwowana spirytusem, więc kilka tygodni nie powinno nic likierowi zrobić, pod warunkiem trzymania w lodówce. Znam przypadki, kiedy likier był przechowywany 4 tygodnie i nic mu się nie stało.
Sama ledwo co likier zrobiłam, więc przetestuję ten aspekt – wrócę za kilka tygodni i napiszę, czy likier przetrzymał.
Czy to trunek męski?
Wydawać by się mogło, że wszelkie takie mleczne, śmietankowe czy likierowate wynalazki są przeznaczone dla kobiet, ale – o dziwo – najczęściej o śmietankówce słyszałam właśnie od mężczyzn. Może dlatego, że nie jest ciężko ją zrobić – ot, wymieszanie czterech składników, a czasowo wychodzi tyle, co zrobienie zupki chińskiej. Jak wiadomo, mężczyźni doceniają wszelkie picie czy jedzenie, jeśli jest gotowe w kilka minut, bo przecież ujmą na honorze jest postać dłużej przy garach.
Uważam, że śmietankówka zasmakuje każdemu, bo w smaku jest jak lody śmietankowe z alkoholem. Każdy przecież lubi lody, a jak dodamy do tego alkohol… No, mężczyźni raczej trunku nie odmówią.
Wskazówka dla Ciebie
Jeśli dobrnąłeś do końca, mam jeszcze jedną wskazówkę. Po wyjęciu z lodówki likier może być bardzo gęsty, tak wiesz, glutowo-budyniowato. Daj mu trochę odstać w temperaturze pokojowej, żeby nabrał odpowiedniej konsystencji, aby wygodnie Ci było nalewać do kieliszków. Możesz również schować likier tylko na chwilę do lodówki, wtedy aż tak nie zgęstnieje.
Jeśli masz inne pytania, śmiało, zadaj je w komentarzu, na pewno odpowiem!
Autorka: piwoszka
Chcesz opublikować swój artykuł? Dołącz do nas!
Polecane artykuły:
- Robimy rum domowym sposobem
- Rajska nalewka – przepis na niebanalną domową nalewkę
- Pyszna nalewka: Pomarańczówka z kawą (przepis)
- Domowe malibu – przepis na mleczny likier z kokosem
- Jak zrobić domowy cydr – prosty i sprawdzony przepis
Jaki cudowny przepis ❤ może zrobię na święta 😉 Wygląda pysznie!
KAŻDY alkohol powyżej 18% to gwarancja zakonserwowania. Czyli 20% nalewkę, likier, można przynajmniej teoretycznie przechowywać latami, tylko kto ma tyle cierpliwości?
Paskudztwo!!!, ale co kto lubi.
To mi jeszcze powiedzcie, jak z 250ml smietany i 100ml spirytu ma wyjsc 500ml smakowitosci?? A te brakujace 150 ml to co? Powietrze? Woda? Czy cukru sypac az sie dopelni??
Jest 100 gram cukru podane w przepisie – to dopełni. I nie radzę też sumować kalkulaturem, bo istnieje takie zjawisko jak mieszalność cieczy. 😉 Wszystkie składniki są podane idealne na 500 ml śmietanówki – robiłam to na bieżąco, tworząc przepis.
To waniliowy czy wanilinowy?
Zrobiły mi się krupki po wstawieniu do lodówki ? coś jednak wyszło nie tak
pychota 😎 miałam okazję spróbować Śmietanówke oleska i tym sposobem trafiłam na Pani przepis. Niestety lekko mi się ścięła. Starałam się bardzo delikatnie i powoli mieszać. Myślę że poza walorem estetycznym,moge degustować zważony likier?
Myślę, że bez problemu, bo to tylko dodatek smakowy. Robiłam ten likier już wielokrotnie i niekiedy bez cukru waniliowego a raz z cukrem pomarańczowym. Właśnie zamierzałam zabrać się do robienia kolejnej porcji na święta, ale okazało się że…. nie mam żadnej szklanej butelki. Pozdrawiam i życzę powodzenia w wykonaniu.
Bardzo fajny przepis. Robiłam już kilka razy i jest świetny. Ja dodaję mniej spirytusu bo dla mnie likier był za mocny.
Bardzo dobra śmietanowka, zrobiłam 15% i dodałam ziarenek wanilii. Goście chwalili, polecam i dziekuje za przepis 🙂
Czy użycie erytrytolu zamiast cukru nie wpłynie na konsystencję czy właściwości likieru?
Odpowiem jako diabetyk, ksylitol, stevia czy erytrol nie wpływają znacząco na konsystencje, chociaż niewielkie różnice są.