Alkohol w kuchni – Kilka sprawdzonych przepisów na dania z alkoholem

Alkohol w kuchni - Kilka sprawdzonych przepisów na dania z alkoholem
Oceń post
Alkohole to napoje o wszechstronnym zastosowaniu. Nie od dziś wiadomo, że można spożywać je nie tylko solo, ale również w towarzystwie pysznego jedzenia, z którym odpowiedni trunek dobrze się skomponuje i wzmocni doznania smakowe. Warto pamiętać, że wino, piwo, cydr, a nawet mocniejsze alkohole, jak wódka, są nie tylko świetnym towarzystwem posiłku, ale mogą być również jego składnikiem.

Alkohol w gotowaniu ma wiele zastosowań, a dania przygotowane z jego pomocą to wyższy poziom sztuki kulinarnej. Nie ma się czego obawiać, gdyż w procesie gotowania większość procentów wyparowuje, a pozostaje jedynie wyszukany smak użytego trunku.

Najczęściej z pomocą alkoholi, szczególnie wina, przygotowuje się wszelkiego rodzaju sosy. Na przykład pomidorowy sos boloński z mięsem do makaronów w oryginalnym przepisie zawiera czerwone wino. Na bazie win czerwonych i białych można przygotowywać wiele wariacji różnych sosów, którymi polewa się głównie mięso i ryby. Potrawy te kochają alkohol, a obecnie już nie trzeba tak sztywno trzymać się zasad dobierania trunków do rodzajów mięsa i można postawić na kreatywność.

flambirowanieWino można zastąpić również piwem lub te dwa napoje połączyć, co da niesamowite rezultaty. Nawet niektóre ryby pokochają cięższe piwne sosy. Natomiast mocne alkohole jak koniak czy wiśniówka świetnie posłużą jako marynaty do mięs, na przykład dziczyzny.

Efektowna technika kulinarna z wykorzystaniem alkoholu zwana jest flambirowaniem. Polega na podpaleniu smażonej na patelni potrawy, wcześniej oczywiście polanej odpowiednim trunkiem. Wykorzystując ten sposób, nie chodzi o wydobycie smaku alkoholu, lecz o podwyższenie temperatury składników nawet do ponad 200 stopni. Dzięki temu zawarty w nich cukier ulegnie karmelizacji, podbijając smak. Brandy, koniak, rum i wódki różnego rodzaju będą najbardziej odpowiednie do wykorzystania tej techniki, która nadaje się zarówno do potraw słodkich, jak i wytrawnych. Ważne jest, aby alkohol nie miał poniżej 40%. Warto również pamiętać o ostrożności. Wykorzystując flambirowanie, przygotujemy między innymi słynne naleśniki Suzette.

Jeżeli już mowa o słodkich przysmakach, to wiele deserów nie miałoby racji bytu bez udziału alkoholu, na przykład słynne Tiramisu z dodatkiem likieru amaretto czy Zabajone z winem Marsala.

Trunkami nasącza się ciasta, tworzy się z nich polewy do lodów lub dodaje do kremów. Możliwości jest wiele. Nawet najprostsze rozwiązania, jak dodanie odrobiny odpowiedniego alkoholu do kawy czy herbaty sprawią, że podwieczorek stanie się bardziej wytrawny, a zmysły smaku zostaną odpowiednio dopieszczone.

Oto kilka sprawdzonych przepisów na dania z alkoholem

Ragu alla Bolognese

Ragu alla BologneseSkładniki:

  • 500 g mielonej wołowiny
  • warzywa: seler naciowy, marchewka, cebula, czosnek
  • 1,5 szklanki czerwonego wina wytrawnego
  • kilogram świeżych pomidorów lub dwie puszki pomidorów krojonych
  • oliwa z oliwek
  • sól, pieprz, cukier
  • suszone oregano
  • świeża bazylia

Do podania: makaron (spaghetti, tagliatelle lub inny ulubiony), tarty ser typu parmezan

Przygotowanie: Marchewkę ścieramy na grubych oczkach tarki, seler i cebulę kroimy w drobną kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę.

Na patelni rozgrzewamy trochę oliwy i smażymy cebulę z czosnkiem aż się zeszkli. Dodajemy marchewkę i seler, podsmażamy do miękkości. Dorzucamy wołowinę i smażymy, rozdzielając mięso widelcem, aby było w jak najmniejszych kawałkach. Gdy mięso będzie dokładnie obsmażone, podlewamy je winem i czekamy aż trochę odparuje. Po jakimś czasie dorzucamy pomidory – jeżeli używamy świeżych, należy je wcześniej sparzyć, usunąć skórkę i pestki i drobno pokroić. Doprawiamy oregano, posiekaną bazylią i pieprzem.

Zmniejszamy ogień pod patelnią i dusimy pod przykryciem przez minimum 2 godziny. Sos należy często mieszać i próbować, czy nie jest za kwaśny. Wtedy doprawiamy go do smaku solą i cukrem.

Podajemy z ugotowanym makaronem, danie posypujemy tartym parmezanem.

Naleśniki Suzette

Suzette naleśnikiSkładniki:

  • kilka naleśników usmażonych według ulubionego przepisu
  • 3 łyżki cukru
  • sok z ćwiartki cytryny
  • pół szklanki soku wyciśniętego z pomarańczy
  • skórka otarta z jednej pomarańczy
  • masło
  • likier pomarańczowy
  • brandy do flambirowania

Przygotowanie: Rozgrzewamy patelnię na średnim ogniu, na środek wsypujemy trzy łyżki cukru i zalewamy sokiem z cytryny. Gdy cukier się rozpuści, a syrop nabierze brązowej barwy (nie wolno go spalić), dodajemy sok i skórkę z pomarańczy i szybko wszystko mieszamy. Dodajemy masło i znów mieszamy, aż sos nabierze jednolitej konsystencji. Dolewamy likier pomarańczowy i jeszcze raz mieszamy.

Wkładamy po kolei naleśniki, jeden po drugim, dokładnie maczając je w syropie i składając w trójkąty. Wlewamy brandy i podpalamy (należy zachować ostrożność i nie pochylać się nad patelnią). Wykładamy naleśniki z sosem na talerz i podajemy z bitą śmietaną.

Tiramisu

tiramisuSkładniki:

  • serek mascarpone
  • 4 jajka
  • 3 łyżki cukru
  • podłużne biszkopty, tzw. ladyfingers
  • przygotowana i ostudzona kawa
  • gorzkie kakao do posypania
  • likier amaretto

Przygotowanie: Cztery żółtka ucieramy mikserem z trzema łyżkami cukru na jednolitą masę. Dodajemy mascarpone i mieszamy do uzyskania jednolitego kremu. Dodajemy kieliszek amaretto. Ubijamy pianę z białek i delikatnie mieszamy z masą mascarpone.

Zaparzamy szklankę mocnej kawy i zostawiamy do ostygnięcia. Biszkopty wykładamy na blachę i każdy polewamy łyżką kawy, aby nią nasiąkły. Nakładamy masę serową i znów przekładamy biszkoptami nasączonymi kawą. Na wierzch wykładamy pozostały krem i wkładamy blachę do lodówki na noc. Oprószmy kakao i podajemy.

Wskazówka: Jeśli boisz się, że ciasto może się rozpaść przy wykładaniu, możesz wszystko przygotować w szklankach czy pucharkach (nie na blaszy) – wtedy będzie to deser tiramisu jedzony wygodnie łyżeczką prosto ze szklanki.

Autor: Alexa Trachim

Chcesz opublikować swój artykuł? Dołącz do nas!


Polecane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *